Co je dobré vědět

Kdy začít?


     Už když si malé štěňátko přineseme domů, začínáme s výchovou. Učíme ho, aby přišlo, když ho zavoláme, aby umělo chodit na vodítku, aby vykonávalo potřebu tam, kde má a podobně. Velice důležité je, abychom ho seznámili  s tím, s čím se bude setkávat během života. To znamená lidi, psi i jiná zvířata, ruch ve městě, dopravní prostředky a podobně.

    Na cvičák ho začneme brát, je-li už kompletně očkovaný. Výcvik poslušnosti probíhá vždy formou hry a jen několik minut. Pejska musí cvičení bavit. Již se štěnětem lze dělat poslušnost, obrany (rozvíjení kořistnického pudu) i stopy.

Pomůcky

     K výcviku bychom měli používat vhodné pomůcky. Na trhu jich existuje spousta. Stačí si jen vybrat :-)

     Na poslušnost je nejlépe mít jednoduchý řetízkový obojek, kratší vodítko (cca 100 - 120cm - dle velikosti psa), aport (hračku, později činku) a vhodnou motivaci.

     Na obranu používáme postroj nebo široký obojek a dlouhou pevnou šňůru.

     Na stopu potřebujeme stopovací vodítko (10m), obojek nebo stopovací postroj, předměty a spoustu pamlsků (případně i hračku).

     Kdo má agresivnějšího psa, potřebuje samozřejmě i košík.

Motivace

     Zadarmo ani kuře nehrabe :-) I pes potřebuje při výcviku motivaci. Bude se pak mnohem více snažit a povely vykonávat s radostí. Je třeba zvolit vhodnou odměnu. Takovou, pro níž udělá cokoli. Platí, že by ji neměl mít doma běžně k dispozici. Pejska lze dobře motivovat na pamlsky nebo na hračky. To lze samozřejmě i kombinovat.

     Pamlsky: Použijeme ty, které má pes nejraději. Například: sýr, párek, piškoty a podobně. Vždy jen malé kousky, aby se rychle nezasytil.

     Hračky: Odměňujeme jimi pejsky, kteří mají kořistnický pud. Ten musíme nejprve rozvinout. Výhody jsou, že nemusíme nosit po kapsách pamlsky, pes se nezasytí, zájem o hračky je trvalejší a projev radostnější. Můžeme použít míčky, uzlíky, pešky,....

 

 

Co je to klikr?

Klikr je pomůcka k pozitivní výchově i výcviku psa. To znamená že trénink probíhá bez jakéhokoli násilí či trestání. Odměňujeme dobré chování místo toho, abychom trestali to špatné.

Výcvik psa pomocí klikru je poměrně nová metoda, kterou lze rychle a snadno dosáhnout toho, co chceme.

Nezáleží na věku ani plemeni.

Funguje to tak, že kliknutí = odměna. Toto spojení si pes vytvoří, když hned po kliknutí dostane pamlsek. Napřed jen tak bez povelů.

Důležité je kliknout ve správný moment. Například hned po tom, co si na povel sedne nebo zrovna dělá to, co je správě.

Zjednodušeně se dá říci, že klikneme v okamžiku, kdy bychom psa pochválili. Je to ale rychlejší, přesnější a pes snáze pochopí, co po něm požadujeme.